Zapowietrzone grzejniki

Depositphotos_4873655_originalZapowietrzone grzejniki zwiększają koszty eksploatacyjne, ponieważ powietrze jest doskonałym izolatorem.

Obecność powietrza jest też często przyczyną głośnej pracy instalacji. Może być to szum, który w ciągu dnia jest niezauważalny, lecz robi się bardzo uciążliwy w nocy. Może to być bulgotanie, czy nawet stukanie.

Zapowietrzona instalacje trudno wyregulować. woda wracająca do kotła nie jest wystarczająco schłodzona. Kocioł otrzymuje sygnał, że instalacja jest przegrzana i automatycznie przełącza się na niższą wydajność.

Jeżeli woda jest napowietrzona wzrasta zagrożenie korozją, ponieważ głównymi składnikami powietrza są azot i tlen. Tlen reaguje z żelazem tworząc tlenki. Najpierw powstaje magnetyt koloru czarnego, a następnie hematyty – czerwonego. Osadzają się one w miejscach wolnego przepływu wody, np. w wymiennikach, w korpusach pomp, na elektrozaworach czy na wewnętrznej powierzchni grzejników.

Korozja powoduje niedrożność i złe działanie zaworów termostatycznych, zamula grzejniki.

Korek powietrzny może także spowodować nieprawidłową pracę pompy. Łożyska ślizgowe wału smarowane są wodą, jeżeli przerwany zostanie jej strumień dochodzi do suchoobiegu. Może się wtedy uszkodzić wał lub pierścienie poślizgowe pompy.

sentinel-x100Aby zapobiegać tym destrukcyjnym zjawiskom, należy przy pierwszym napełnianiu systemu c.o. wraz z wodą, wprowadzić do obiegu inhibitor X100. Nie dopuści on do gwałtownego rozwoju korozji, nawet w przypadku zapowietrzenia instalacji.

Zapowietrzone grzejniki należy odpowietrzyć i monitorować poziom ciśnienia w instalacji. Jeżeli bowiem nadmiar powietrza dostał się przez małe, niezauważalne nieszczelności, możemy mieć wyciek wody w ścianie lub stropie. Objawem takiego problemu jest spadek ciśnienia i konieczność uzupełniania wody. W tym przypadku rozwiązaniem jest użycie preparatów RepaTech, których działanie opisujemy na blogu blog.repatech.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>