Oszczędność i ochrona instalacji centralnego ogrzewania

Jak samodzielnie zadbać o własną instalację centralnego ogrzewania.

Mamy maj, sezon grzewczy już za nami… ale wróci. Dla lokatorów domów czy dużych mieszkań koszty związane z utrzymaniem ciepła o tej porze roku są znaczne. W tym artykule zaprezentujemy państwu sposób na tańsze ogrzewanie.

Wydajność

Jeżeli na domiar złego masz wrażenie, że ogrzewanie kosztuje więcej z każdym rokiem, możesz mieć rację. W niezabezpieczonej instalacji centralnego ogrzewania gromadzi się szlam z pozostałości poprodukcyjnych, odłamków korozji, kawałków kamienia i zanieczyszczeń biologicznych. Po latach przybiera on postać czarnej, lepkiej substancji. Szlam gromadzi się w miejscach o ograniczonym przepływie wody – głównie w dolnych partiach grzejników oraz w instalacji podłogowej. Złogi szlamu utrudniają, a z czasem uniemożliwiają przepływ wody, dodatkowo pod jego warstwą może powstawać korozja.

Jeszcze gorsza – z punktu widzenia domowej ekonomii – jest powstająca w rurach warstwa izolacyjna, jaką jest kamień kotłowy. Już jeden milimetr takiej warstwy powoduje 10% strat energetycznych.

tańsze ogrzewanie

 Czyszczenie instalacji

Rozwiązaniem jest wyczyszczenie i zabezpieczenie instalacji c.o. Można tego dokonać z pomocą preparatów chemicznych marki Sentinel. Przy mocniej zabrudzonych instalacjach warto skorzystać również z pompy, dlatego niektórzy preferować będą wynajęcie firmy instalatorskiej.

Uruchomiona pompą woda będzie zmieniać gwałtownie kierunek przepływu i odrywać zmiękczony przez chemię osad kamienny od ścianek instalacji. W zależności od posiadanego sprzętu, można czyścić cały dom, jeden poziom lub pojedyncze grzejniki.

sentinel-x400Czyszczenie stosunkowo słabo zanieczyszczonych instalacji możemy też przeprowadzić w domu samodzielnie. Do tego celu będziemy potrzebowali preparatu Sentinel X400 w ilości 1 litr preparatu na każde 100 litrów wody w systemie. Używanie preparatu Sentinel X400 jest łatwe i bezpieczne. Nie powoduje on rozszczelnienia instalacji.

Preparat należy rozprowadzić po instalacji, najlepiej przy normalnej temperaturze roboczej. Wszystkie zawory instalacji powinny być w tym czasie otwarte. Szybsza wersja czyszczenia może trwać już 2 godziny, jednak w przypadku mocniejszych zabrudzeń zaleca się pozostawienie środka w rurach na dłuższy okres (np. do 4 tygodni). Nie istnieją ograniczenia co do czasu pozostawienia środka w systemie.Trzeba jednak pamiętać, że zanieczyszczenia trzeba z instalacji wypłukać.

Jak zastosować

W systemach otwartych należy dozować Sentinel za pomocą naczynia wzbiorczego, dozownika obejściowego lub zbiornika dozującego.

W systemach zamkniętych jeśli system nie jest napełniony, przed napełnieniem należy dodać produkt w dowolnym dogodnym punkcie. Jeśli system jest już napełniony, dokonać iniekcji za pośrednictwem pętli do napełniania lub innego punktu dostępowego.

Tańsze ogrzewanie

Czyszczenie instalacji to poważne przedsięwzięcie, dlatego rzadko który gospodarz chciałby je powtarzać cyklicznie. Na szczęście istnieje produkt Sentinel X100, który zabezpieczy instalację przed korozją i ponownym powstawaniem osadów.

Sentinel X100 to inhibitor korozji, który zatrzymuje procesy chemiczne, mające negatywny wpływ na naszą instalację. Preparat ten:

  • Blokuje osadzanie się kamienia
  • Zapobiega powstawaniu korozji
  • Pomaga zapobiegać tworzeniu się gazów wodorowych
  •  Zatrzymuje powstawanie hałasu w kotłach

Preparat ten jest łatwy w użyciu, należy dodać go do instalacji (w ten sam sposób jak Sentinel X400) w proporcjach 1l na 100l zładu.

Należy jednak pamiętać, że przed skorzystaniem z Sentinela X100 warto wyczyścić instalację, także tę nową.

Sentinel zestaw X100+X400

Więcej informacji o nim prezentujemy w artykule Dlaczego wlewamy do instalacji inhibitor?

Na koniec polecamy jeszcze krótki film na temat czyszczenia instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>