POMPA CIEPŁA

pompa-ciepła schemat

Prosty schemat działania pompy ciepła. 1. skraplacz 2. zawór dławiący 3. parownik 4. sprężarka. źródło wikipedia.org

 

 

 

 

 

 

 

Przedstawimy państwu podstawową zasadę działania pompy ciepła.

Do sprężarki (4) dociera chłodny gaz o niskim ciśnieniu, który jest sprężany. Razem ze wzrostem ciśnienia następuje wzrost jego energii wewnętrznej i temperatury.
Gaz o wysokim ciśnieniu i wysokiej temperaturze trafia do wymiennika ciepła – skraplacza (1).  Następuje tam skroplenie gazu, w wyniku czego oddaje on swoje ciepło czynnikowi, który jest po drugiej stronie wymiennika. (np. woda z centralnego ogrzewania)
Schłodzona ciecz trafia do zaworu dławiącego (2), gdzie jest obniżane jej ciśnienie.
Chłodna ciecz o niskim ciśnieniu trafia do wymiennika zwanego parownikiem (3). W tym wymienniku następuje wrzenie cieczy, odparowanie i pobranie ciepła z czynnika znajdującego się po drugiej stronie wymiennika.
Znowu jako gaz o niskim ciśnieniu trafia do sprężarki.

Druga strona parownika to dolne źródło pompy ciepła. Dolnym źródłem może być:
– pobieranie ciepła z powietrza atmosferycznego, nadmuchiwanego na wymiennik ciepła za pomocą wentylatora,
– rurowy poziomy wymiennik ciepła zakopany na głębokości 1,5 m pod trawnikiem, w którym krąży ciecz niezamarzająca (mieszanka glikolu i wody),
– rurowy wymiennik ciepła wpuszczony w pionowy odwiert wykonany na głębokość 50-100 metrów,
– rurowy wymiennik umieszczony na dnie stawu, lub na dnie rzeki,
– pobieranie wody z podziemnego ujęcia, po czym spuszczanie wody (po odebraniu od niej ciepła) do studni zrzutowej,
– pobieranie wody ze zbiornika lub rzeki, spuszczanie w innym miejscu.

Źródłem górnym, do którego ciepło jest dostarczane, jest ogrzewana przez pompę woda (rzadziej powietrze), która krąży w instalacji grzewczej.
Pompa nie wytwarza ciepła, lecz je przekazuje z dolnego do górnego źródła.
Pompa ciepła  jest zasilana energią elektryczną. Koszt zużycia energii elektrycznej pompy jest znacznie niższy niż koszt paliwa opałowego.

Jedna myśl nt. „POMPA CIEPŁA

  1. Pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla ogrzewania domu. Jest to rozwiązanie, które po latach zwraca się z nadwyżką. Wiem coś o tym, ponieważ sam prowadzę firmę, która od kilkunastu lat zajmuje się montażem, serwisem pomp ciepła, klimatyzacji w domach, mieszkaniach i firmach. Mamy wielu zadowolonych klientów w okolicach Wrocławia, Oleśnicy, którzy mogą potwierdzić słuszność montaży pompy ciepła w swoim domu. Ja polecam zdecydowanie pompy ciepła. Ostatnio firma Ecotechnik zamontowała mi pompę ciepła (powietrze-woda) firmy FUJITSU. Jest to tzw.powietrzna pompa ciepła, która jako źródło ciepła pobiera energię zawartą w powietrzu atmosferycznym i wykorzystuje ją do ogrzewania pomieszczeń oraz do podgrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła typu powietrze/woda wyróżniają się stosunkowo wysokim współczynnikiem wydajności cieplnej COP>4 oraz charakteryzują się wyjątkowo cichą pracą. Mogą współpracować z wieloma odbiornikami ciepła tzn. grzejnikami, klima-konwektorami, czy ogrzewaniem podłogowym. W swojej ofercie mają jeszcze oni pompy nisko i wysoko temperaturowe i te drugie uzyskują temperaturę czynnika roboczego w granicach 65 C, bez zastosowania grzałek. A co oznacza wspomniany już wcześniej współczynnik COP =4? W przypadku tej pompy oznacza to, że ponad 70% dostarczanego przez pompę ciepła pochodzi z energii odnawialnej, a resztę stanowi koszt zużytej energii elektrycznej. Zastosowanie pomp ciepła pozwala więc na znaczną redukcję kosztów ogrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>