Glikol a Sentinel X500

Glikol – popularna substancja chemiczna, rodzaj alkoholu, który stosowany jest jako główny składnik płynów chłodzących. Często wprowadza się go do systemu centralnego ogrzewania jako środek zapobiegający przemarzaniu. W tej roli posiada on niestety szereg istotnych wad.

Glikol w instalacji

Substancja ta ma tendencje do stosunkowo szybkiego odparowywania z instalacji. Powoduje to konieczność regularnego uzupełniania zładu. Ponadto, po ok. 20 latach glikol traci swe właściwości.

Glikol jest wysoce toksyczny, kontakt z nim może okazać się groźny, a przypadkowe przedostanie się go do źródła wody pitnej może prowadzić do tragedii. Alkohol ten zagraża również instalacji, przez reakcje z aluminium i stalą powoduje uszkodzenia.

Dużą wadą omawianego rozwiązania jest zgęstnienie czynnika grzewczego, którego następstwem jest gorsze przewodnictwo cieplne, czyli straty energii.

Stosowanie glikolu jest najczęściej wbrew warunkom gwarancyjnym, stawianym przez producentów kotłów i grzejników.

Sentinel X500

Zgoła inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku produktu marki Sentinel. Jego stosowanie jest zalecane przez większość znaczących producentów kotłów. W przeciwieństwie do glikolu, chroni instalację przed korozją, osadzaniem się kamienia i powstawaniem szumów. Zachowuje on wartości przewodnictwa cieplnego wody i stosuje się go w mniejszych niż w przypadku glikolu proporcjach.

sentinel-x500

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>