Dlaczego zmiękczamy wodę w instalacji c.o.

Sunrise and mountain flowing stream
Dlaczego zmiękczamy wodę?

Miękka woda zawiera mniej wapnia i magnezu, czyli pierwiastków, które tworzą kamień kotłowy. Kamień kotłowy osadza sie na ściankach wymiennika, hrzejników i pozostałych elementów centralnego ogrzewania. w ten sposób w znacznie obniża się wydajność całej instalacji.

W jaki sposób zmiękczamy wodę?

Wprowadzamy do wody chlorek sodu Na(Cl). Sód przejmuje rolę usuniętego wapnia i magnezu. Pamiętać jednak musimy, że jest on związkiem bardzo aktywnym i nie tworzy trwałych związków.

Co się dzieje z miękką wodą?

Zmiękczacz pozostawił w wodzie reszty kwasowe soli, z których usunął wapń. Woda z neutralnej zmienia się na kwaśną i zaczyna atakować elementy metalowe instalacji pobierając z nich jony metali. Elementy metalowe zaczynają szybko korodować. Korozja powoduje nieszczelności, nawet pęknięcia. prowadzi do degradacji instalacji.

Co zrobić, aby powstrzymać korozję?

sentinel-x100Polecamy zabezpieczenie instalacji INHIBITOREM SENTINEL X100. Preparat ten sam nie wchodzi w reakcje, ale przerywa te, które zachodzą w jego obecności. Buforuje pH wody do przedziału 8-8,5. O inchibitorze Sentinel X100 pisaliśmy już niejednokrotnie.  Polecamy lekturę artykułów:

Sentinel X100Korzyści wynikające ze stosowania inhibitora X100Testy pomiarowe SentinelCzy nowe instalacje są odporne na korozję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>