Dlaczego określamy poziom pH wody?

sentinel-x500Poziom pH wody (kwasowy lub zasadowy) jest najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na korozję metali. W środowisku kwasowym szybciej niż w środowisku zasadowym koroduje żelazo i stal. W otoczeniu zasadowym tworzą one magnetyt, który chroni powierzchnię metalu i zwalnia proces korodowania. Ponieważ stal jest głównym materiałem, który należy chronić, inhibitory X100 oraz X500 mają za zadanie zmieniać pH wody na obojętne lub lekko zasadowe. Zwalnia się w ten sposób powstawanie korozji na elementach stalowych i żeliwnych.

Aluminium stosowane jest w produkcji kotłów kondensacyjnych i grzejników. Metal ten jest bardzo aktywny i po kontakcie z wodą lub powietrzem tworzy na swej powierzchni nieprzepuszczalną powłokę tlenową. Woda skrajnie kwasowa lub zasadowa powoduje rozpuszczenie powłoki tlenowej i gwałtowne korodowanie. Inhibitor uzupełnia powłoki tlenowe, co powoduje naturalną ochronę przed korozją przez włączenie tlenków w powłokę hamującą i poprzez regulację pH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>