Czysta instalacja – mniejsze rachunki.

Dlaczego czysta instalacja jest taka ważna? Co się dzieje wewnątrz grzejników? Co zrobić, żeby płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie?

Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Czysta instalacja ważna jest szczególnie teraz, gdy zaczynamy sezon grzewczy.

Co się dzieje w instalacji centralnego ogrzewania wypełnionej wodą bez dodatków uzdatniaczy chemicznych?

W czasie użytkowania wewnątrz instalacji gromadzi się szlam. Składa się on z:

– pozostałości z etapu produkcji (np. lepik, piasek z form odlewniczych),
– tlenków żelaza (produkty korozji tlenowej),
– kawałków kamienia kotłowego,
– zanieczyszczeń biologicznych.

W systemach niezabezpieczonych, używanych przez wiele lat przybiera postać czarnej, lepkiej substancji. Gromadzi się w miejscach gdzie jest ograniczony przepływ wody – głównie w dolnych partiach grzejników oraz instalacji podłogowej. Złogi szlamu utrudniają, a z czasem uniemożliwiają przepływ wody. Pod warstwą szlamu może powstawać korozja.

rury (1)Na ściankach całego systemu osadza się kamień kotłowy. W znaczący sposób ogranicza on przenikanie ciepła z wody do pomieszczeń.

 

 

 

W jaki sposób zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

W tabelach poniżej przedstawiamy szacunkowe oszczędności, które uzyskamy po oczyszczeniu instalacji centralnego ogrzewania.

Czysta instalacja – mniejsze rachunki

 

W jaki sposób czyścimy instalację centralnego ogrzewania?

Czyszczenie instalacji możemy zlecić firmie instalacyjnej. Oprócz odpowiedniego środka chemicznego zastosuje ona pompę ze zmienną cyrkulacją wody. Woda będzie zmieniać gwałtownie kierunek przepływu i odrywać zmiękczony przez chemię, osad kamienny od ścianek instalacji. W zależności od posiadanego sprzętu, można czyścić cały dom, jeden poziom lub pojedyncze grzejniki. Firmy polecane przez nas, możecie znaleźć na portalu wodawinstalacji.pl 

sentinel-x400Możemy też takie czyszczenie przeprowadzić w domu samodzielnie. Do tego celu będziemy potrzebowali preparatu Sentinel X400 w ilości 1 litr preparatu na każde 100 litrów wody w systemie. Używanie preparatu Sentinel X400 jest łatwie i bezpieczne. Nie powoduje on rozszczelnienia instalacji.
Wprowadzamy preparat do systemu w dowolnym, wygodnym dla nas miejscu. Wszystkie zawory powinny być otwarte, pompa i kocioł powinny działać. Utrzymujemy wysoką temperaturę przez 2-4 godzin.
Po tym czasie temperaturę możemy obniżyć lecz pompa musi cały czas działać, a zawory powinny zostać otwarte. Po 4-6 tygodniach wylewamy cały zład (wodę ze szlamem i kamieniem kotłowym). Uwaga, preparatów Sentinel nie musimy neutralizować. Zład wraz z zanieczyszeniamy wylewamy wprost do kanalizacji. Przepłukujemy instalację.

Jak zabezpieczyć instalację centralnego ogrzewania przed osadzaniem kamienia kotłowego?

sentinel-x100Czysta instalacja jest ponownie narażona na korodowanie i osadzanie się kamienia, dlatego nalewamy nowej wody z dodatkiem inhibitora X100. Dlaczego konieczna jest obecność inhibitora tłumaczyliśmy w artykule Dlaczego wlewamy do instalacji inhibitor?
Sposób działania inhibitora przedstawia także poniższy film:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>