Co w grzejnikach piszczy, czyli kilka słów o kamieniu.

rury (1)Kamieniem kotłowym nazywamy osad wytrącający się z wody po jej podgrzaniu. Taki sam jak w grzejnikach osadza się na dnie i ścianach czajnika do gotowania wody. Naczynia kuchenne często myjemy, a w rurach i grzejnikach osadza się kamień spokojnie, nie jest przez nikogo niepokojony i tworzy coraz to grubszą warstwę.
Skąd się w czystej wodzie bierze tyle kamienia?
Woda, którą wlewamy do kaloryferów z instalacji wodociągowej, zawiera różne związki chemiczne: berylowce (głównie wapnia i magnezu), siarczany, chlorki, azotany i kwaśne węglany .
Związki te pod wpływem działania temperatury zmieniają stan skupienia z płynnego na stały. Tworzą w ten sposób osad zwany kamieniem kotłowym. osobno musimy potraktować niezwykle twarde i niebezpieczne dla całego systemu centralnego ogrzewania, osady z krzemianów.
Osiadający na powierzchniach osad tworzy warstwę izolacyjną i zmniejsza wydajność cieplną. Jeden milimetr osadu zmniejsza wydajność układu o 5%.
Kamień zalega w sposób nierównomierny, co prowadzi do zmian naprężeń i może spowodować pęknięcie rury, uszkodzenie pieca lub innych urządzeń.
Nierówna powierzchnia osadu kamienia powodować też może tworzenie uskoków. W takich zakamarkach tworzy się roztwór przesycony i miejsce to jest bardziej narażone na działanie agresywnej wody. W tych miejscach powstaje korozja wżerowa, która jest często bezpośrednią przyczyną uszkodzenia wymiennika ciepła lub nieszczelności (czyli zalania mieszkania).
Nierówności warstwy osadu lub przewężenie przepływu wody mogą być przyczyną zbyt głośnej pracy pieca oraz dziwnych odgłosów wydobywających się z kaloryfera (bulgotanie, stukanie, buczenie).

sentinel-x100Jeżeli nie zależy nam na utrzymywaniu grajka w kaloryferze i chcemy wydawać mniej pieniędzy na ogrzewanie, to już przy pierwszym napełnianiu instalacji należy dodać inhibitor Sentinel X100. W czasie corocznego przeglądu pieca mierzyć jego stężenie i uzupełniać wg. wskazań producenta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>