Awaria instalacji

Przyjrzyjmy się objawom i przyczynom powstawania uszkodzeń instalacji c.o. Awaria instalacji to największa zmora ludzi w temacie ogrzewania.

Objawy

Co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie?

– Jeśli na grzejnikach znajdują się zimne obszary oraz jeżeli często istnieje potrzeba odpowietrzania go.

– Niepokojące dźwięki wydawane przez grzejnik, kocioł lub całą instalację.

– Niedostateczne grzanie w którymś z pomieszczeń lub niepokojąco długi czas nagrzewania.

Przyczyny problemów

– Korozja – reakcja chemiczna metalu z wodą. Jest dodatkowo przyśpieszana wysoką temperaturą, dlatego niezabezpieczona instalacja jest idealnym miejscem dla jej zaistnienia. W jej wyniku powstaje magnetyt, pojawiający się w formie czarnego szlamu, który osadza się na dnie grzejników, obniżając ich wydajność.

– Kamień kotłowy – konsekwencja stosowania twardej wody. Osadza się na powierzchniach mających kontakt z ciepłą wodą, nasyconą solami mineralnymi. Zapycha on rury, obniżając ich wydajność (lub nawet blokując obieg) oraz jest źródłem hałasów.

– Topnik – substancja stosowana przy łączeniu rur instalacji. Jeżeli instalator zastosował go zbyt wiele, nadmiar zostanie spłukany i osiądzie w systemie. Topnik zwiększa też skuteczność korozji.

– Oleje i smary – nowe elementy instalacji często zabezpieczone są warstwą smaru, który, jeżeli nie zostanie usunięty, przyczyni się do wytworzenia się gęstego osadu.

– Zanieczyszczenia – W rurach mogą się też znaleźć opiłki metalu z ciętych rur lub fragmenty kurzu i pyłu pozostałych po pracach remontowych.

Awaria instalacji

W przypadku zaistnienia podobnego problemu niezbędna jest interwencja fachowca. Najlepiej uzbrojonego w profesjonalne preparaty chemiczne, które stanowią jedyny sposób, by dotrzeć do całej długości instalacji.

Mówi się „mądry Polak po szkodzie”. By zadośćuczynić słynnej przestrodze, warto zadbać o instalację zawczasu.

awaria instalacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>